Data

Lip 29 - 31 2022
Expired!

Czas

18:00 - 22:00

Bitwa pod Wojniczem „WOYNICZ 1655”

Szanowni Państwo‼️‼️
Burmistrz Miasta i Gminy Wojnicz Tadeusz Bąk, Komendant Miejski Policji w Tarnowie insp. Mariusz Dymura oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojniczu Jarosław Bujak już dziś mają zaszczyt zaprosić na imprezę historyczną o nazwie „Woynicz 1655”, która zaplanowana jest na ostatni weekend lipca 2022 roku, czyli w dniach 29 – 31 lipca.
Będzie to wydarzenie trzydniowe mające na celu upamiętnienie bitwy pod Wojniczem, która odbyła się 3 października roku 1655, w czasie potopu szwedzkiego i była pierwszym starciem – próbą odparcia najeźdźcy szwedzkiego w otwartym polu. Warto zaznaczyć, iż wzięło w niej udział wiele zacnych postaci tamtych czasów, wymieniając choćby króla szwedzkiego Karol X Gustawa, dowodzącego armią szwedzką, hetmana polnego koronnego Stanisława Lanckorońskiego czy też ówczesnego starostę jaworowskiego Jana Sobieskiego – późniejszego króla Polski.
W wydarzeniu tym wezmą udział najlepsze grupy rekonstruktorskie z Polski, ale także z zagranicy, które specjalizują się w odtwarzaniu XVII – wiecznej wojskowości. Nie zabraknie mocnego uderzenia, gdyż będą im towarzyszyły armaty oraz muszkiety.
Plan wydarzenia wygląda następująco:
29 lipca godz. 18.00 – piątek:
⚔️ – konferencja historyczna
30 lipca – sobota:
⚔️ pokazy grup rekonstruktorskich – potyczki, zasadzki, walki,
⚔️ wieczorny, plenerowy pokaz filmu „Zrodzeni do szabli” – prawdopodobnie z udziałem twórców filmu rodziny Sieniawskich,
⚔️ przemarsz wojsk ulicami Wojnicza na Rynek – uroczysta salwa honorowa oraz oficjalne powitanie wojsk przez organizatorów wydarzenia,
⚔️ imprezy współtowarzyszące🍺🍺 (zabawa taneczna)
31 lipca – niedziela:
🛡️msza św. z udziałem wojsk,
🛡️rekonstrukcja bitwy pod Wojniczem Anno Domini 1655,
🛡️imprezy współtowarzyszące🍺🍺
W organizację wydarzenia włączył się jeden z największych portali historycznych – „Historykon.pl”, portal promujący kulturę sarmacką i historię I Rzeczypospolitej – „Dwór Hulaszczego Sarmaty” oraz grupy rekonstrukcyjne zrzeszone w „Independent Regiments”.
Już wkrótce będziemy Państwa informować o kolejnych postępach w pracach nad wydarzeniem. A już dziś zapraszamy wszystkich do Wojnicza na ostatni weekend lipca 2022 roku. Będzie się działo‼️‼️
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub przełożenia wydarzenia w związku z nieprzewidzianymi sytuacjami, a w szczególności w związku z sytuacją epidemiologiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − four =

Skip to content