Sie 28 - 29 2021

Całodniowe

Woynicz 1655

Szanowni Państwo!
Kończąc ten nietypowy rok 2020 i mając nadzieję, że ten nadchodzący będzie zdecydowanie lepszy, pracujemy dla Państwa nad wydarzeniem wyjątkowym.
Burmistrz Miasta i Gminy Wojnicz Tadeusz Bąk, Komendant Miejski Policji w Tarnowie Mariusz Dymura oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojniczu Jarosław Bujak już dziś mają zaszczyt zaprosić na imprezę historyczną o nazwie „Woynicz 1655”, która zaplanowana jest na ostatni weekend wakacji 2021 roku, czyli w dniach 28 – 29 sierpnia. Będzie to wydarzenie dwudniowe mające na celu upamiętnienie bitwy pod Wojniczem, która odbyła się 3 października roku 1655, w czasie potopu szwedzkiego i była pierwszym starciem – próbą odparcia najeźdźcy szwedzkiego w otwartym polu. Warto zaznaczyć, iż wzięło w niej udział wiele zacnych postaci tamtych czasów, wymieniając choćby króla szwedzkiego Karol X Gustawa, dowodzącego armią szwedzką, hetmana polnego koronnego Stanisława Lanckorońskiego czy też ówczesnego starostę jaworowskiego Jana Sobieskiego – późniejszego króla Polski. W wydarzeniu tym wezmą udział najlepsze grupy rekonstruktorskie z Polski, ale także z zagranicy, które specjalizują się w odtwarzaniu XVII – wiecznej wojskowości. Nie zabraknie mocnego uderzenia, gdyż będą im towarzyszyły armaty oraz muszkiety.

Plan wydarzenia wygląda następująco:

28 sierpnia – sobota:

• pokazy grup rekonstruktorskich – potyczki, zasadzki, walki,
  • wieczorny, plenerowy pokaz filmu „Zrodzeni do szabli” – prawdopodobnie z udziałem twórców filmu rodziny Sieniawskich,
  • przemarsz wojsk ulicami Wojnicza na Rynek – uroczysta salwa honorowa oraz oficjalne powitanie wojsk przez organizatorów wydarzenia,
  • imprezy współtowarzyszące

29 sierpnia – niedziela:

• msza polowa z udziałem wojsk,
  • rekonstrukcja bitwy pod Wojniczem Anno Domini 1655,
  • imprezy współtowarzyszące
  • koncert zaproszonej gwiazdy muzyki na zakończenie wydarzenia.

W organizację wydarzenia włączył się jeden z największych portali historycznych – „Historykon.pl”, portal promujący kulturę sarmacką i historię I Rzeczypospolitej – „Dwór Hulaszczego Sarmaty” oraz grupy rekonstrukcyjne zrzeszone w „Independent Regiments”. Już wkrótce będziemy Państwa informować o kolejnych postępach w pracach nad wydarzeniem. A już dziś zapraszamy wszystkich do Wojnicza na ostatni weekend wakacji 2021 roku. Będzie się działo!

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub przełożenia wydarzenia w związku z nieprzewidzianymi sytuacjami, a w szczególności w związku z sytuacją epidemiologiczną.

sekund