Uczta tradycyjnych specjałów w Wojniczu

W niedzielę, 29 sierpnia warto wyjść z domu, by zjeść obiad w plenerze, a dokładnie w parku miejskim w Wojniczu. We wspomnianej lokalizacji, w samo południe rozpocznie się Wojnicki Festiwal Smaku, który towarzyszy inscenizacji bitwy polsko-szwedzkiej pod Wojniczem pt. „Woynicz 2021”. Wielkie smakowanie potraw regionalnych potrwa do godz. 16.

Na ucztę tradycyjnych specjałów zapraszają panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu tarnowskiego. Możemy być pewni, że stoły będą suto zastawione, ale spodziewamy się też, że dania będą błyskawicznie znikać.

–  Obserwujemy tren powrotu do tradycji kulinarnych regionu, to ogromny, aczkolwiek wciąż niewykorzystany potencjał. W Wojniczu chcemy zaprezentować bogactwo naszej kuchni przed szerszym gronem odbiorców, promując dziedzictwo kulinarne i zachęcając do turystyki opartej o odkrywanie regionu od jego jakże smacznej strony – mówią organizatorzy z Lokalnej Grupy Działania „Dunajec – Biała”.

Na specjalnie przygotowanych stanowiskach zaplanowano nie tylko prezentacje i degustacje, ale i warsztaty kulinarne. Wojnicki Festiwal Smaku jest doskonałą okazją, żeby dobrze zjeść, spędzić miło czas oraz poznać przepisy na znakomite dania, które na przestrzeni lat zostały nieco zapomniane. Inicjatywa ma bowiem na celu zachowanie od zapomnienia i zaginięcia bogatej kultury potraw regionalnych i przypomnienie dawnych przepisów kulinarnych. Organizatorzy są przekonani, że po Wojnickim Festiwalu Smaku, menu w wielu gospodarstwach domowych będzie znacznie bogatsze o dania, które smakowały nasze mamy czy babcie.

Będzie pysznie i muzycznie, ponieważ oprócz promocji lokalnych potraw przewidziano także upowszechnianie kultury ludowej przez zespoły ludowe. Nic tak nie łączy ludzi, jak dobre jedzenie i radosna muzyka w urokliwym plenerze.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego